Bulterier Miniaturowy - Hodowla FCI "Bullwitmo"

      English versionO rasie

Bulterier mini i standard

Bulterier miniaturowy przypomina swojego większego kuzyna, bulteriera standardowego, jest tylko obdarzony jeszcze większą energią. Jest to pies bardzo żywotny, rezolutny i inteligentny.


Mocno zbudowany i umięśniony, proporcjonalny i ruchliwy. Jego unikalną cechę stanowi charakterystyczna jajowata głowa z opadająca linią kufy (downface) i małymi, wąskimi skośnie ustawionymi oczkami, które radośnie patrzą na świat. Ostro postawione uszy reagują na wszystkie dźwięki, nawet te dla nas ludzi niesłyszalne. Kulista głowa osadzona jest na długiej, mocnej szyi. Tułów zwarty, dobrze wypełniony. Klatka piersiowa szeroka, linia grzbietu równa i prosta. Przednie łapy proste, zbudowane z mocnej, okrągłej kości. Stawy skokowe tylnych łap mocno ukątowione. Obie pary łap ustawione równolegle do siebie. Ogon niezbyt długi, grubszy u nasady zwężający się ku końcowi, w chwilach radości kręci charakterystycznego młyńca. Wzrost miniatury nie powinien przekraczać 35,5 cm, ale bez oznak karłowatości.

Jeśli chodzi o charakter miniatura jest typowym wesołym, ruchliwym, wszędobylskim terierem. Choć jest psem upartym, ma wyjątkowo dobre nastawienie do ludzi. Mini przytulanka, uwielbiająca siedzieć właścicielowi na kolanach, lubi być głaskany i drapany po grzbiecie, za uszami.
W stosunku do innych zwierząt nie zawsze są przyjaĽnie nastawione, co jest cechą osobniczą. Nie można zapominać o pochodzeniu bulteriera miniaturowego. W ich żyłach płynie krew psów polujących na gryzonie, więc na widok myszki, kotka, czy też ... dzika mogą wyruszyć na polowanie.

Prócz niecodziennego wyglądu i niewielkich rozmiarów to chyba właśnie charakter tych psów najbardziej przyciąga nowych miłośników rasy. Nie są to jednak psy dla każdego.
Prawie wszystkie mini bulki są bardzo aktywne, dlatego najlepiej nadają się dla aktywnych osób, które zapewnią im zajęcie umożliwiające spożytkowanie nadmiernej energii. Mini bulik, tak samo jak jego większy kuzyn, bulterier standardowy, będzie nudził się na typowym szkoleniu psa towarzyszącego, nie oznacza to jednak, że można zrezygnować ze szkolenia. Tak jak każdego innego psa, trzeba bulteriera nauczyć podstaw dobrego zachowania i posłuszeństwa. Pełnemu temperamentu psu należy zapewnić ciekawe szkolenie, w którym będzie mógł się spełnić np. treningi agality. Ale ... nawet najlepiej wychowany bulterier jest jednak terierem i może zdarzyć się, że nasz pupil nagle będzie miał ciekawsze zajęcie niż słuchanie swojego właściciela, a pozostawiony sam sobie stwierdzi, że należy co nieco zmienić wystrój wnętrza lub zagospodarowanie ogrodu.

Bulterier mini - matrixWięc, jeżeli masz sporo czasu, lubisz spacery i aktywne zabawy z psem, a do tego masz poczucie humoru i nie przeraża Cię mini tajfun, który przeszedł przez Twój dom lub ogród, to możesz myśleć o bulterierze miniaturowym.


© Bullwitmo FCI Kopiowanie bez zgody Bullwitmo zabronione Projekt i wykonanie emkai